81
1340522

Spegel, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad i olika nyanser. Rik dekor delvis genombruten med festonger, draperihängen, lagerkrans och rocailler. Signerad SB samt med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 147, bredd 66 cm.