Spegel, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition.
Förgylld och bronserad i olika nyanser. Rik dekor delvis genombruten med festonger, draperihängen, lagerkrans och rocailler. Signerad SB samt med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 147, bredd 66 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in