905
1347953

Buddhahuvud, lavasten. Java, Borobodur-stil.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Brett ansikte med nedslagen blick, lång näsa, fylliga läppar, flankeras av långa öronsnibbar och aniktet kröns av tighta lockar över hög ushnisha. Höjd huvud 24,5. Totalhöjd med ställ 35 cm.

Slitage. Avslag.

Proveniens

Purchased June 14th 1965, in the Antique store Hopareboden, Stockholm.