922
1350080

Sigill, tre stycken, nefrit. Kina.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skulpterad i gröngrå sten, krönt av sittande qilindrake, kalligrafi på sidan, sigillstamp i botten. Höjd 6x2x2 cm. En skulterad med stående fohund. Mått 5,5x3x2 cm. En kröns av en liggande bock, med sigillstamp i botten. Mått 4x1,8x2 cm.

Naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen. Slitage.

Proveniens

From a the Collection of a Scandinavian business man with a great interest in Asian and European cearmics and Scholars Art.