946
1359451

Väggfält, broderat siden. Qing dynastin, omkring år 1800.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En drakbård omgärdar en livlig figurscen. Fodrad med grönt tyg, monterad på träram. Mått med ram och foder 167x262 cm.

Skador, lagningar.

Embroidered wall panels were comissioned through the East India Companies to decorate with. Compare both painted and embroidered panels at Kina Slott, Drottningholm, Stockholm.