78
1354729

Rolex, Cosmograph, Daytona, kronograf, "Cherry Red", ca 1969

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
560 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 37 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber Valjoux 722-1
År: cirka 1969
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås, ref. 7835-3.70/257/271
Referensnummer: 6241
Serienummer: 2'033'322
Boettnummer: 6241 (C.R.S)

Bezel saknas

Watches have been opened to examine movements therefore no warranties are made that the watches are water-resistant. Potential buyers should inspect each watch to satisfy themselves as to condition.

For more information, please read our Conditions of Purchase.

Proveniens

purchased by the current owner in the early 80s

Pucci Papaleo, "Ultimate Rolex Daytona", 2012, reference 6241 in steel with black "Cherry Red Dial", p. 228-230

Rolex Cosmograph Daytona är förmodligen klockvärldens mest välkända och ikoniska modell. Namnet Daytona härstammar från att Rolex på 60-talet blev officiell tidtagare för Daytona International Speedway en lika ikonisk racerbana i florida USA.

1963 presenterades den första Rolex Cosmograph, en modell specifikt framtagen för motorsportvärlden där man med hjälp av kronograffunktionen och tachymeterskalan kunde beräkna hastigheter. Den kallades inte omedelbart för Daytona, faktum är att Rolex ursprungligen använde namnet Le Mans i vissa annonser innan de slutligen valde det numera legendariska namnet Daytona för Cosmograph-serien.

Dess historia brukar delas in i olika epoker där de manuella kronograferna anses vara den första generationen, dessa tillverkades i ett flertal olika modellserier från 1963 fram till 1988 och tillhör idag de mest efterfrågade modellerna i klockvärlden.

Rolex Cosmograph Daytona referens 6241 är en manuell kronograf tillverkad mellan cirka 1966-1969. Produktionen är relativt låg och uppskattningsvis är det totala antalet tillverkade klockor under 3000 stycken.