130
1377880

Denise Grünstein

(Finland/Sverige, 1950-2023)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Denise Grünstein
(Finland/Sverige, 1950-2023)

"Head Hunter", 2009

Signerad Denise Grünstein och daterad 2012 och numrerad 3/3 a tergo. Total upplaga 3 + 1 AP. C-print, 122 x 152 cm inklusive ram.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Ett annat exemplar utställt:
Galleri Charlotte Lund, Stockholm, "Figure out", 10 oktober - 21 november 2009.
Kristinehamns Konstmuseum, "Figure Out", 30 januari - 28 mars 2010.
Museet för Nutidskonst Kiasma, Helsingfors, "Denise Grünstein; Figure Out", 29 april - 15 augusti 2010.
Mjellby Konstmuseum, Halmstad, ”Figure In”, 28 september 2013 - 5 januari 2014.
Konstakademien via Nationalmuseum, "Denise Grünstein - En Face", 19 februari – 3 maj 2015.

Bo Nilsson och Arja Miller m.fl, "Denise Grünstein; Figure Out", 2010, avbildad på omslag.

På 1980-talet blev Denise Grünstein känd för sina porträttbilder på kulturpersonligheter för tidningar som Elle och Månadsjournalen. Hon började styla dem hon skulle porträttera för att framhäva andra sidor av kändisarna, som en slags konstnärlig dimension till det klassiska uppdragsporträttet. Hennes skicklighet gav henne så många uppdrag att hon till slut tröttnade på ansikten och valde att fotografiskt gå en annan väg. Hennes verk visar ofta landskap tillsammans med kvinnor i olika positioner och situationer, gärna dolda eller bortvända från kameran. Det är kompositionen som kommer i första hand för Grünstein, att pröva en idé och se om den håller rent estetiskt, fotograferandet är egentligen något som hon gör för att föreviga kompositionen. Grünstein använder sig helst av naturligt ljus och är känd för sina mjuka, softa bilder. I arbetet med serien ”Figure Out” från 2009 var hon dock tvungen att utmana sig själv. Serien refererar till ett konsthistoriskt laddat landskap, havet och stränderna på Skagen, motiv som historiskt synts i flera av de mest välkända skandinaviska manliga målarnas verk.
”– Vi åkte ner till några stränder som jag inbillade mig skulle vara dimmiga och romantiska, men det var knallhårt solljus och knallblå himmel – någon slags ’Vingresemiljö’. Jag mötte ett ljus som jag aldrig skulle använda, men behövde göra till mitt. Och det var intressant. Det behövdes – jag kände att jag inte alltid bara kan hålla på med mina dimmiga landskap. Det här raka hårda ljuset var mycket spännande för mig, men jag skulle aldrig ha kunnat hitta på det själv. Då hade jag bara sagt ’usch, nej, aldrig i livet’.
I Figure Outs surrealistiskt drömlika iscensättningar får betraktaren möta en gestalt som gömmer sig i hår på ett gåtfullt och gäckande sätt. Hår för ansiktet, liggande över bord, avklippta hårtestar, men allt solbelyst och surrealistiskt lekfullt. Grünstein arbetade här med en traditionell storformatskamera och negativ färgfilm för att uppnå maximal detaljrikedom.

Utställningen ”Figure Out” visades för första gången på Galleri Charlotte Lund i Stockholm 2009. Utställningen bestod av tio storskaliga färgfotografier samt videoverket ”All flesh is grass” som även den hade hår som tema. I verket ”Head Hunter” ser vi performancekonstnären Marta Oldenburg, den modell som Denise Grünstein nu har samarbetat med i över 20 års tid. Hon stödjer nacken mot en typ av stålverktyg som användes när kamerorna var ljuskänsliga och krävde långa exponeringstider.
Denise Grünsteins fotografier återfinns i samlingarna hos bland annat Nationalmuseum och Moderna Museet, Stockholm, KIASMA i Helsingfors, Artipelag, Stockholm och Museet for Samtidskunst, Oslo.

Citat Kamera & Bild, Elin Parmhed, september 2013.