140
1388758

Nygårds Karin Bengtsson

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Nygårds Karin Bengtsson
(Sverige, Född 1972)

"Other Stories", 2016

Signerad Nygårds Karin Bengtsson och numrerad 2/5 + 2 AP a tergo. Signerat certifikat medföljer verket. C-print silikonmonterad på aluminium och glas 145 x 176 cm.

Proveniens

Galleri Thomas Wallner, Simris.

Under perioden 16 oktober 2021 – 16 januari 2022 visade Zornmuseet i Mora en separatutställning med Nygårds Karin Bengtssons fotografier. Så här beskrevs utställningen:
”Med ryggen mot tiden” är Nygårds Karin Bengtssons största separatutställning hittills och visar verk från år 2004 och framåt. Hennes återkommande tema kretsar kring människans förhållande till tid och rum. Med det iscensatta fotografiet rekonstruerar hon verkligheten och undersöker det fiktiva minnet. Nygårds Karin Bengtsson är född och uppvuxen i Mora, utbildad i Sverige, Finland och Tyskland och bor och arbetar numera i Höganäs. Hennes tidigare största utställning, ”Untold Stories”, visades på Fotografiska i Stockholm år 2015.