154
1385898

Lars Tunbjörk

(Sverige, 1956-2015)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lars Tunbjörk
(Sverige, 1956-2015)

"Midsommar i Rättvik", 1988.

Signerad Lars Tunbjörk med dedikation. Polaroidbild föreställande Tunbjörk medföljer. C-print, bildyta 36 x 45 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägare.

Lars Tunbjörk m.fl, "Landet utom sig", 1993, avbildad helsida bild 35.

Med sin bok Landet utom sig (1993) slog Lars Tunbjörk igenom både inom Sverige och internationellt. Bilderna är på samma gång melankoliska, surrealistiska och ibland smått absurda. Tunbjörks skarpa betraktelser av ett småstadsliv i förändring är mycket uppskattade.