158
1392729

Ralph Gibson

(USA, Född 1939)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ralph Gibson
(USA, Född 1939)

Ur serien "Quadrants", 1975

Signerad Ralph Gibson och daterad 1975 och numrerad 3/25. Silvergelatinfotografi, bildyta 45,5 x 30 cm.
Bladstorlek 50,5 x 40 cm.

Proveniens

Inköpt på Sotheby's, 1980-talet.

Ralph Gibson, ”Deus Ex Machina”, 1999, avbildad sid 275.

Detta motiv finns i samlingarna på Smithsonian American Art Museum, Washington DC.