173
1369117

Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

”Thomas, 1986”

Signerad Robert Mapplethorpe och daterad -86 och numrerad 2/10. Vintage. Även copyrightstämpel och signatur a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 48,8 x 48,5 cm.

Proveniens

Galleri Bilder till salu, Stockholm. Inköpt 1998 av nuvarande ägare.

Galleri Bilder till salu, Stockholm, 1998.
Ett annat exemplar utställt:
Moran Bondaroff gallery, Los Angeles, "Dark and Light", juni 2016.
J. Paul Getty Museum, Getty Center, "Robert Mapplethorpe: The Perfect Medium", 15 mars - 31 juli 2016.

Robert Mapplethorpe betraktas som en av de mest tekniskt skickliga fotografer som någonsin funnits. Hans färdigheter i mörkrummet och förmåga att arrangera och ljussätta sina bilder är lika omtalad som hans sexuella experimenterande och provocerande motiv.
Mapplethorpes fotografiska produktion inkluderar så motsatta motiv som blomsterarrangemang, klassiska nakenstudier, självporträtt och BDSM-bilder. Mapplethorpes bilder sammanfattar 1970- och 80-talets utveckling inom fotografiscenen, där fotografi som genre rörde sig från det dokumentära till det konceptuella och började betraktas som konst i sin egen rätt. Den speglar även den levande gayscenen i New York och hotet från AIDS. Hans många bilder av manliga svarta modeller var nyskapande vid den tiden. Här ser vi en av hans återkommande modeller, Thomas Williams, i en vacker profilbild från 1986. När Mapplethorpe och Williams först träffades var han en bodybuilder och aspirerande skådespelare. Senare, när Mapplethorpes bilder av honom blev kända, så inledde han i stället en karriär inom gaypornografi under namnet Joe Simmons.

Mapplethorpe fann stor inspiration i konsthistorien och var intresserad av klassisk skulptur såväl som surrealistiska konstnärer som Man Ray. Spår av detta finns bland annat i hans många bilder av antika skulpturer och manliga nakenstudier med direkt koppling till det perfekta antika kroppsidealet. I många av sina porträtt och stilleben leker han med skuggor och ljus inspirerad av Man Rays och Lee Millers fotografier. Han tog sig an varje motiv med samma noggrannhet, ”perfektion” var nämligen Mapplethorpes ledord genom hela hans fotografiska karriär. I en intervju 1988 berättade han: “My whole point is to transcend the subject . . . go beyond the subject somehow, so that the composition, the lighting, all around, reaches a certain point of perfection.”

Citat från www.blogs.getty.edu

Konstnär

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.