247
1379866

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Non-Violence Knotted Gun"

Signerad CFR. Utförd 2018, upplaga 26/75. Patinerad brons, 32 cm lång på stensockel. Certifikat från Non-Violence Project Foundation medföljer.

2020 visade Moderna Museet Carl Fredrik Reuterswärds stora utställning, ”Alias: CFR”. Utställningen blev en stor publikframgång. I utställningen ingick naturligtvis Moderna Museets bronsskulptur ”Non-Violence”. Utställningen pågick 14 sept 2019-16 feb 2020.

– Skulpturen ”Non-violence” har inte bara gett FN ett hyllat konstverk, den har också ökat vår medvetenhet med en symbol som i några enkla kurvor sammanfattar mänsklighetens innerligaste bön; den ber inte bara om seger, utan om fred, säger FN:s generalsekreterare Kofi Annan.”

Ur reportage, DN Kultur 28 juni 2017:
”I september 1988 avtäcktes ett av Sveriges internationellt mest kända konstverk utanför FN-skrapan i New York. Under de 30 år som gått sedan dess har Carl Fredrik Reuterswärds klassiska ”Non-Violence”, blivit en global symbol för fred och konfliktlösning. I veckan uppmärksammades 30-årsjubileet med en särskild ceremoni i New York.
I dag finns symbolen som skulptur på över 30 platser världen över. Originalet i brons kan ses på Moderna museet i Stockholm. Men även i Göteborg, Malmö, på Olympiska museet i Lausanne och på förbundskanslerskansliet i Berlin finns varianter av revolvern.”

Ur reportage, Dagens Industri 3 oktober 2018:
"Non-Violence måste anses vara det konstverk som mer än något annat har kommit att representera Carl Fredrik Reuterswärds konst, likväl får den betraktas som det internationellt mest kända svenska konstverket i världen.
Ett kännetecken på genialitet är inte sällan att sammanföra två saker som ingen tidigare har tänkt på att förena. Carl Fredrik Reuterswärd lyckades skapa en oerhört kraftfull symbol då han förenade revolvern och knuten i sitt verk Non-Violence.
Skulpturen är långt mycket mer än ett spännande konstverk; den knutna revolvern har blivit en internationellt självklar symbol för fred som tycks vädja till mänskligheten att det avskyvärda våldet i världen måste stoppas.

Carl Fredrik Reutersvärd beskriver sin tanke bakom verket med dessa ord "Humor är det bästa verktyg vi har för att föra samman människor. När jag gjorde min fredssymbol, tänkte jag på hur viktigt det var att få med lite humor, bara för att mitt 'vapen' skulle bli symboliskt löjligt och fullständigt oanvändbart."
Redan på 1960-talet utvecklade Reuterswärd temat Mediets minne där han slog knut på olika föremål, bl. a. pennor. Non-Violence skulpturen kom att skapas som en reaktion på mordet av vännen John Lennon år 1980, och därefter har skulpturen varierats i en mängd skulpturmodeller och teckningar. En av de första tre versionerna av skulpturen köptes av Luxemburgs regering och skänktes år 1988 i gåva till FN, där den alltsedan dess haft sin rättmätiga plats framför FN-byggnaden i New York. Non-Violence är representerad på världens museer, omskriven av många och har fått en självklar plats i konsthistorien.

Konstnär