Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
284
1186046

Anette Harboe Flensburg

(Danmark, Född 1961)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Anette Harboe Flensburg
(Danmark, Född 1961)

"House of Destiny II"

Signerad Anette H Flensburg a tergo. Utförd 2006. Duk 110,5 x 180,5 cm.

Proveniens

Galleri Andersson & Sandström, Stockholm.

"House of Destiny II" är en av de målningar som Anette H. Flensburg nominerades till Carnegie Art Award för 2008, nomineringen löd:
"Anette H. Flensburg har har de senast åren varit engagerad i en serie variationer på temat inredning. Rummen är i perspektiv, men med övergångar i de proportioner som orsakar osäkerhet och rubbar balansen. Med psykologiskt laddade utrymmen fyllda med spänningar mellan det inre och det yttre, mellan berättande och form, tar hon traditionell målning in i den samtida eran."