Kan inte nå servern
298
1347956

Lotta Antonsson

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lotta Antonsson
(Sverige, Född 1963)

"Endless"

Signerad a tergo. Utförd 2014. Unik. Analogt kollage på kartong 73 x 103 cm inklusive ram.

Tilläggslista

Korrekt titel är "Endless". Verket är signerat.

Utställningar

Artipelag Konsthall, Stockholm, "Det synliga. Samtida svensk fotografi", 7 februari – 11 maj 2014.

Litteratur

Lotta Antonsson m.fl, "I Am A Woman", 2016, avbildad.

Övrig information

Dorothée Nilsson Gallery visar verk av Lotta Antonsson på Market Art Fair 29 april - 1 maj 2022. Hon är även aktuell med en utställning på Brillo, Stockholm.

Lotta Antonsson tillhör den grupp av Göteborgsbaserade fotografer som var med och förändrade konstscenen i Sverige under 1990-talet. De utvecklade det dokumentära fotografiet mot ett konceptuellt och idébaserat arbetssätt och använde kameran som ett av många konstnärliga redskap för att undersöka bland annat könsroller och maktstrukturer i samhället.
Antonsson var representerad på den legendariska utställningen ”Lika Med” på Moderna Museet 1991. Då inspirerades hon av amerikansk feministisk konst, till exempel Cindy Shermans lek med identiteter och Barbara Krugers aforismer. Antonsson slog igenom med sina verk baserade på bilder tagna från 1950- och 60-talets populärkultur i kombination med hårda politiska statements, en kritisk hållning till bilden som medium och massmediernas manipulerade verklighet. Flera sådana verk ingår nu i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

Lotta Antonsson, född 1963, arbetar och bor i Falkenberg och Berlin. Hon är utbildad vid Konstfack och Konsthögskolan i Stockholm samt på Konstakademien i Köpenhamn. Utöver sitt egna konstnärliga arbete har Lotta Antonsson varit professor på masterutbildningen vid Akademin Valand i Göteborg (2007-2016). Antonsson arbetar inte bara med fotografi utan också med collage, video, teckning och skulpturala installationer. Hennes verk har bland annat visats på Marabouparken, Stockholm, Hallands Konstmuseum i Halmstad och Konstepidemin i Göteborg.