325
1391507

Klara Kristalova

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Klara Kristalova
(Sverige, Född 1967)

"Blir Björk"

Signerad K. Kristalova och daterad 2010. Glaserat stengods, höjd 68 cm.

Proveniens

Sveriges Allmänna Konstförening, 1:a pris 2010.

Kan du berätta om verket Blir Björk?
- Det är en pojke som förvandlas till en björk. Det handlar om växandet. Jag är intresserad av hur skulpturer verkar rent estetiskt och att de har ett psykologiskt innehåll. Man kan säga att det är fifty-fifty i den här skulpturen. Den här är lika delar snygg (Skratt) som den är innehållsrik. Och det var ett viktigt kriterium när jag skulle göra något för SAK. Jag tänkte speciellt på estetiken och på att inte lägga ett allför tungt psykologiskt innehåll i verket eftersom det är ett lotteri och då kan man inte tvinga på folk något de kanske inte vill ha. Annars när jag bygger en utställning är det viktigt för mig att det inte är för många delar estetik för då blir utställningen värdelös för mig. Den måste ha en väldigt stark bas av innehåll. Fast jag tycker att det här verket har ett starkt innehåll så därför blir det en bra balansgång.
(utdrag från intervju sid 4, "Sveriges Allmänna Konstförening, Vinstkatalog 2010").