344
1380603

Robert Combas

(Frankrike, Född 1957)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Robert Combas
(Frankrike, Född 1957)

"Horse"

Signerad och daterad 1984. Akryl på tyg monterad på pannå 66,5 x 84,5 cm.

Proveniens

Galleri Origrafica, Malmö. Inköpt 1989.
Privat samling, Sverige.

Robert Combas (1957) är en fransk konstnär vars protest mot den minimalistiska och konceptuella konsten under 1980-talet gjorde honom världskänd. Som en förgrundsgestalt inom konströrelsen Figuration Libre blev färger och penseldrag starkare, mer vågade och mer expressionistiska. I centrum för Combas står människan och alla hennes sidor – vi möts ofta av vilda, starka, sexuella och ibland våldsamma scener i hans verk. Formatet är ofta större och ett av hans signum är osträckta eller beskurna dukar. Motiven kan också kännetecknas av en sorts modern horror vacui där mönster tar över bildytan och får en nästan hypnotiserande verkan.

Combas företräddes en period av Leo Castelli och ställde ut tillsammans med b.la. Keith Haring men han har främst levt och verkat i Frankrike. Han har haft ett flertal större retrospektiva utställningar på b.la. ARCA in Marseille (1984), Stedelijk i Amsterdam (1987), Musée d'art moderne de la Ville de Paris (1993), Fondation Mudima i Milano (2009) och Grimaldi Forum i Monaco (2016).