348
1385648

Ryszard Winiarski

(Polen, 1936-2006)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 300 - 53 000 EUR
36 800 - 55 200 USD
Klubbat pris
520 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ryszard Winiarski
(Polen, 1936-2006)

"Obszar 112" (Area 112)

Signerad Winiarski och daterad 1972 a tergo. Akryl på MDF 100 x 100 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Arkitekt Jaakko Ylinen's samling, Helsingfors.
Privat samling, Helsingfors.

Ryszard Winiarskis (1936-2006) måleri bygger till stor del på matematik och hans bakgrund som civilingenjör går inte att förbise. Auktionens föreliggande målning är en del av det måleri som han kom att bli känd för – ett antal avbildade slumpvariabler som skapar en kod vilken kan översättas till en bild och på så sätt nå betraktaren. Konstnären var intresserad av denna ”översättning” och ville gärna att publiken skulle påverka utkomsten av det mönster (eller schema som han själv kallade det). Winiarski ville skapa broar mellan de olika områden han var verksam inom och hans konst spänner mellan klassiskt måleri på duk till monumentala installationer som den i Zacheta 1970 och Biennalen i Sao Paolo 1969.
Indeterminismen, vilken innebär att det finns vissa händelser som inte bestäms av kausala faktorer kom också att bli en av de stora filosofiska tankar vilken kom att forma Winiarskis målningar under 1970-talet. Ryszard Winiarski ställde ut på mer än femhundra utställningar i Polen och utomlands, inklusive Kanada, Colombia, Danmark, England, Frankrike, Tyskland, Portugal, Grekland, Italien, Indien, Norge, Rumänien, Schweiz, Sverige, USA, Venezuela, Spanien. Han fanns även preresenterad vid Internationella biennalen i Sao Paulo (1969, 1971), konstruktivistisk biennal i Nürnberg (1969, 1971), Historiska aspekter av konstruktivismen, Düsseldorf (1977), System och tillfällighet, Stuttgart, (1978), Polskt Avant-Garde, Edinburgh, Glasgow (1979), Construction in Progress, Łódź (1981), The Language of Geometry, Warszawa (1984), Doppelte Identität, Wiesbaden (1991), Das offene Bild, Münster (1992), Polnische Avantgarde 1930-1990, Berlin (1992) och nu senast på Venedigbiennalen 2017.
Som betraktare idag slås vi kanske av känslan av aktualitet och påminner om människan och teknikens alltmer integrerade förhållande. Nästa gång du ser en QR-kod – försök att se det som ren matematik översatt till ett annat språk – bildens.