378
1389350

Leon Tarasewicz

(Polen, Född 1957)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Leon Tarasewicz
(Polen, Född 1957)

"Ohne titel"

Signerad Leon Tarasewicz a tergo på alla tre delarna. Utförd 1988. Triptyk, olja på linneduk 190 x 390 cm.

Proveniens

Springer & Wickler, Frankfurt.
Galerie Nordenhake, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Leon Tarasewicz (f. 1957) är en polsk konstnär med stark anknytning till Sverige då han har haft hela åtta separatutställningar på Galerie Nordenhake i Stockholm och Berlin. Den första hölls redan 1986 endast två år efter att Tarasewicz tog examen från Warsaw Academy of Fine Arts. Inspirationen till hans färgstarka, abstrakta, målningar kommer från naturen. De stora dukarna återger nästan alltid små utsnitt, nyanser och strukturer som han hittar i växter, djur och landskap runtomkring sitt hem nära Białystok i östra Polen. I sitt konstnärskap undersöker Tarasewicz färgens och måleriets inneboende kraft, han har experimenterat med strukturer och färgkombinationer i såväl målningar på duk som väggmålningar och installationer.
Tarasewicz har en stark internationell karriär, han har till exempel representerat Polen på Venedigbiennalen 2001 samt ställt ut i städer som Berlin, Tel Aviv, Rom och New York. Hans verk återfinns hos alla de viktigaste polska samlingarna och institutionerna, han finns även representerad hos Moderna Museet i Stockholm, Sackler Collection, New York och George Costakis Collection i Athen för att nämna några.

Konstnär

Tarasewicz, Leon f. 1957. Polsk konstnär. Utbildad vid Warszawa konstakademi 1979-1984. Bor och arbetar i staden Walily. Han har gjort många internationella utställningar sedan mitten av 1980-talet och sin första på Galerie Nordenhake 1986. Samma år gjorde han en mycket omtalad installation på Venedigbiennalen i Polska paviljongen.
Tarasewicz’ målningar dominerar rummet med starka färger, ofta utförda direkt på väggen, på golvet eller på fritt stående föremål. Färgerna spänner från jordockra och brunt , vallmorött och gräsgrönt till skarpt gult och blått som från en exotisk fågel.. Han målar abstrakt och representerar ingenting, målningarna är vad de är liksom åskådaren som betraktar dem.