395
1385487

Christo & Jeanne-Claude

(USA, 1935-2020)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 090 EUR
7 610 - 9 520 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)

"Orange Store Front, Project"

Färglitografi med kollage av tyg, omslagspapper, häftklamrar, acetatplast och galvaniserat järn. Signerad Christo och numrerad 71/100. Tryckt av Landfall Press, Chicago, utgiven av Leif Holmer Gallery, Nässjö/Claes Distner Gallery, Karlshamn 1991. 70 x 81 cm inklusive plexiglasbox.

Tilläggslista

Korrekt numrering: 71/100.

Proveniens

Leif Holmer Gallery, Nässjö.

Schellmann/Benecke 157.

Konstnär

Christo (född Christo Vladimirov Javacheff), bulgarisk konstnär och Jeanne-Claude (född Jeanne-Claude Denat de Guillebon), var ett gift par som skapade konst. Javacheff bedrev studier mellan 1953-1956 vid akademin I Sofia, varefter han fortsatte till konstakademin i Wien. Bara efter en termin reste han vidare till Paris 1958, där han levde statslös, eftersom han hade flytt från Bulgarien och förlorat sitt medborgarskap. Han försörjde sig på porträttmåleri, vilket han ansåg vara likvärdigt med prostitution. 1958 mötte han sin blivande fru Jeanne-Claude och tillsammans skapade de ”miljökonst”. De har ”packat in” Riksdagshuset i Berlin, Pont Neuf i Paris, det 39 km långa Running Fence i Kalifornien och The Gates i New Yorks Central Park. De förnekar att deras projekt innehåller någon djupare mening annat än just projektets omedelbara estetiska effekt. Avsikten är bara att skapa ett annorlunda sätt att uppleva kända ”landskap”. Det finns inget bevarat konstverk endast de förberedande teckningarna, collagen, som givit deras konst en legendarisk karaktär. Projekten signerades bara "Christo" framtill 1994 då man även började benämna verk från 1961 och framåt som utförda av "Christo and Jeanne-Claude". Jeanne-Claude föddes i Casablanca. Hon utbildade sig i Frankrike och Schweiz och tog en examen i latin och filosofi 1952 från Unversitetet i Tunis. Jeanne-Claude avled 2009.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?