413
1348018

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 710 - 1 900 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"The Blue Guitar"

Etsning och akvatint, signerad och numrerad 174/200. Tryckt av Petersburg Studios och utgiven av Petersburg Press, London och New York. Bladstorlek 42 x 55 cm.

Tokyo 178.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?