54
1393466

Ron Arad

(Israel, Född 1951)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ron Arad
(Israel, Född 1951)

dagbädd, "Round Rail", One Off Ltd. UK, efter 1981.

Gavlar i svart/grå emaljerade stålrör, sits i galvaniserat stål, originalmadrass medföljer, etikettmärkt OneOff London, höjd 47 cm, sitthöjd utan madrass ca 20 cm, längd ca 201 cm, bredd 90 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpta från One Off Ltd. London, UK, 1986. Kopia på originalkvitto medföljer.

Collings, Matthew. & Arad, Ron, Ron Arad, Phaidon, London, 2003, sid. 50
Sudjic, Deyan, Ron Arad: restless furniture, Rizzoli, New York, 1989, sid. 44