91
1358513

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

"PK-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1999.

Sits av flätad rotting, stomme av borstat stål, nackstöd av svart läder, etikettmärkt Fritz Hansen 1999, justerbar höjd ca 90 cm, längd ca 150 cm.

Smärre slitage och märken. Enstaka skador i rottingen.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.