130
1374138

Berndt Friberg

(Sverige, 1899-1981)
Berndt friberg, vaser, miniatyrer 2 st, gustavsberg studio 1952, 1960. alva & gunnar myrdals samling.

vaser, miniatyrer 2 st, Gustavsberg Studio 1952, 1960. Alva & Gunnar Myrdals samling.

En glaserad i blågrå nyanser, en glaserad i oxblod och grönt, signerade otydligt med studiohanden Friberg V och b. Höjd 9,7 cm och 5 cm.

Utropspris:

2 000 - 2 500 SEK

Klubbat pris:
3 500 SEK
Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69