156
1390061

Sven Wejsfelt

(Sverige, 1930-2009)
Sven wejsfelt, golvvas, gustavsbergs studio 1963.

golvvas, Gustavsbergs studio 1963.

Stengods, reliefdekor av knoppar, turkos glasyr, signerad med Sven W med studiohanden och daterad -63, höjd 43 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
32 000 SEK

Sven Wejsfelt (1930-2009) arbetade som drejare åt Stig Lindberg vid Gustavsberg åren 1953-1970. Denna vas bär stark släktskap med föremålen som Sven utförde för Stig Lindberg under tidigt 1960-tal.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77