golvvas, Gustavsbergs studio 1963.
Stengods, reliefdekor av knoppar, turkos glasyr, signerad med Sven W med studiohanden och daterad -63, höjd 43 cm.
Sven Wejsfelt (1930-2009) arbetade som drejare åt Stig Lindberg vid Gustavsberg åren 1953-1970. Denna vas bär stark släktskap med föremålen som Sven utförde för Stig Lindberg under tidigt 1960-tal.