Arne Jones E1299
196
1368728

Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Michael Schilkin
(Finland, 1900-1962)

Skulptur, katt, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.

Stengods, svartglaserad detaljer i beige, signerad Schilkin Arabia. Längd 43 cm, höjd 19 cm.

Öronen med lagningar.

Proveniens

General Curt Göransson (1909-1996) därefter i arv inom familjen.

Formgivare