Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
unik vas, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets början.
Stengods, "grene glasur" i gråblå nyanser, signerad FAH 1105 och med stämplat fabriksmärke B&G. Höjd ca 29 cm.
Fotnagg.
Frans August Hallins keramik för Bing & Grøndahl visades på Baltiska utställningen i Malmö 1914. Den s.k. grene-glasuren var en specialitet, utvecklad vid Bing & Grøndahl efter franska och japanska förebilder.