198
1358704

Frans August Hallin

(Sverige, 1865-1945)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Frans August Hallin
(Sverige, 1865-1945)

unik vas, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets början.

Stengods, "grene glasur" i gråblå nyanser, signerad FAH 1105 och med stämplat fabriksmärke B&G. Höjd ca 29 cm.

Fotnagg.

Frans August Hallins keramik för Bing & Grøndahl visades på Baltiska utställningen i Malmö 1914. Den s.k. grene-glasuren var en specialitet, utvecklad vid Bing & Grøndahl efter franska och japanska förebilder.