229
1393456

Sonja Hahn-Ekberg

(Född i Finland, 1921-2008)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sonja Hahn-Ekberg
(Född i Finland, 1921-2008)

halsband och två broscher, textila smycken, tidigt 1960-tal.

Halsband och broscher med dekor av broderier och glaspärlor, samtliga signerade "S". Halssmycket med inre omkrets om ca 40 cm, längd 18 cm, kvadratisk brosch ca 6 x 6 cm, rund brosch ca 7 cm diameter.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpta via Konsthantverkarna, Stockholm tidigt 1960-tal.

Lillemor Dell, "Textila Juveler, Sonja Hahn-Ekberg Smyckeskonstnär", Carlsson förlag, 2002, jämför sid 36, Hahn-Ekbergs karriär började just med broscher av denna karaktär.
Hahn-Ekberg har deltagit i ett omfattande utställningsarbete, i samlingsutställningar och separat, både i Sverige och internationellt, från 1960-talet fram till ca 2001.

Finns representerad på:
Nationalmuseum, Stockholm
Röhsska Museet, Göteborg
Malmö Konstmuseum
Kunstindustrimuseet, Oslo