268
1396619

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Röd Flossa", flossa, ca 300 x 272 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, fransar saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 90.

Formgivare