matta, "Björkhult", rölakan, ca 365 x 268 cm, signerad JJ B.
Komponerad 1964.
Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.
Björkhult är en plats i Knäred. Konstnärinnan uttryckte sin syn på Björkhult som följande: En Knäredsby där granen tränger samman odlade tegar och björkedungar.