278
1391953

Judith Johansson

(Sverige, 1916-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Judith Johansson
(Sverige, 1916-1993)

matta, "Björkhult", rölakan, ca 365 x 268 cm, signerad JJ B.

Komponerad 1964.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Björkhult är en plats i Knäred. Konstnärinnan uttryckte sin syn på Björkhult som följande: En Knäredsby där granen tränger samman odlade tegar och björkedungar.