sannolikt, matta, rölakan, osignerad, ca 348 x 173 cm. Sverige 1955.
Rand- och diagonalmönster i benvitt samt olika röda, blå, grå, gula och bruna nyanser. En kortsida med inskription: Från över gränserna 1955.
Obetydligt slitage och smutsig, fläckar.