281
1397703

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Munka-Ljungby", rölakan, ca 217,5 x 140 cm, signerad AB MMF

Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Formgivare