matta, gobelängteknik, ca 298 x 202 cm, signerad SN.
Sverige 1950-tal. Ljusblåmelerad botten med stor polykrom modernistiskt mönster i mörkblått, benvitt, rosa och olika nyanser av gult.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Den orientaliska flätan är ställvis skadad.