Arne Jones E1299
316
1382600

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 243,5 x 173 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955 till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

Obetydligt slitage och smutsig. Sannolikt senare orientalisk fläta och fransar.