matta, "Strålblomman grå", gobelängteknik, ca 282,5 x 216 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.
Blekt. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Fransarna och den orientaliska flätan är senare.
Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79.