331
1395125

Ingrid Dessau

(1923-2000)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Dessau
(1923-2000)

gallerimatta, "Stensöta", rölakan, ca 292 x 82 cm. Signerad KLH TF MP ID

(Kristianstad läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Komponerad 1953.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Senare fransar.

Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15, 20, 21.

Likadant exemplar var utställt på Ingrid Dessaus första utställning på Galleri Modern 1953.