335
1392863

Irma Kronlund

(Sverige, 1919-2008)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Irma Kronlund
(Sverige, 1919-2008)

matta, rölakan, ca 219,5 x 148 cm, Signerad KLH IK.

(Kronobergs läns Hemslöjd, Irma Kronlund). Rut- och trappstegsmönster i olika bruna nyanser.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna obetydligt avkortade, fransar saknas.