336
1391336

Barbro Sprinchorn

(1929-1973)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Sprinchorn
(1929-1973)

Matta, "Advokaten", rölakan, ca 119 x 90,5 cm, signerad AB MMF BS

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1958 (Ovanlig).

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Skadade kortsidor.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterströmoch väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 73.