340
1367429

Hugo Elmqvist

(Sverige, 1862-1930)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Hugo Elmqvist
(Sverige, 1862-1930)

vas, Stockholm, jugend, ca 1900, brons.

Mörkpatinerad brons, reliefdekor av hasselhängen och fjärilar, signerad runt foten HUGO ELMQVIST samt A.B. E. Gj-metod. Höjd 47 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift var denna vas en gåva från en svensk skådespelare till den norska folkoperan vid sekelskiftet 1900. Sedermera såld på auktion hos folkoperan.