345
1394752

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.

Patinerad brons, reliefdekor av naket par kring trädstam, mannen ihopsjunken medan kvinnan sträcker sig upp och blickar mot ljuset. Signerad Alice Nordin Herman Bergman Fud. Höjd 55,5 cm inkl en orange, delvis iriserande glaskupa.

Elen ej kontrollerad.

Irja Bergström, "Skulptriserna - Alice Nordin och hennes samtida 1890-1940", Makadam Förlag 2012, modellen avbildad sid 107.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.