347
1387852

Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

Tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal.

Nysilver, genombruten skärm med stjärnhimmelsmönster, krönt av halvmåne med stjärna, ben med svärtat trä, kvadratisk fot. Höjd ca 60 cm, skärmens diameter ca 37 cm.

Smärre slitage och mindre bucklor.