Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
356
1383298

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
50 000 - 100 000 SEK
4 740 - 9 490 EUR
5 430 - 10 900 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Tillskrivet, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, ca 1925, Swedish Grace, arkitekt Ivar Tengboms eget exemplar.

Mahognybonad björk, skivan med inlagd svärtad bård, låda i sargen, stiliserade lejontassar, märkt SMF. 200 x 60 cm, höjd 78 cm. Enligt uppgift ritat för Stockholms Konserthus. Nyckel finns.

Slitage. Nyckel finns.

Proveniens

Arkitekt Ivar Tengbom (1878-1968). Därefter i arv.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer