Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
369
1374135

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Tekanna samt såsskål med fat, Firma Svenskt Tenn 1932, 1949. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Sfärisk tekanna, handtag med svärtat trä, stämplad med änglamärktet F8, Längd 29 cm. Oval såsskål med trähandtag och otydliga stämplar, på fat, fatet stämplat Y8. Såsskål längd 13,7 cm, fat diameter 16,3 cm.

Slitage, lockknopp ersatt, anlupna.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Teservisen, kaffekannan, sockerskålen var till för kaffestunderna vid tennbordet av Uno Åhrén och har använts flitigt under årens lopp".

Formgivare