369
1374135

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

tekanna samt såsskål med fat, Firma Svenskt Tenn 1932, 1949. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Sfärisk tekanna, handtag med svärtat trä, stämplad med änglamärktet F8, Längd 29 cm. Oval såsskål med trähandtag och otydliga stämplar, på fat, fatet stämplat Y8. Såsskål längd 13,7 cm, fat diameter 16,3 cm.

Slitage, lockknopp ersatt, anlupna.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Teservisen, kaffekannan, sockerskålen var till för kaffestunderna vid tennbordet av Uno Åhrén och har använts flitigt under årens lopp".