379
1392289

Aftonväskor, 2 stycken, 1900-talets mitt. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
1 400 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

En gulbeige, dekor av blommor, besatta med halvädelstenar, 13 x 20 cm. Den andra halmfärgad med beslag av gulmetall, ca 13 x 19 cm samt kedjelänk.

Slitage.

Proveniens

Alva Myrdal, därefter i arv.