stolar, 6 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931-32.
Betsad furu, skuren dekor, brickmärkta NK R 33845 C 4 8 31 samt C 29 1 32, höjd 86 cm, sitthöjd ca 46 cm.
Senare fernissa, slitage, något avvikande patina.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer