bord, Nordiska Kompaniet, 1931, kakelskivor av Edgar Böckman, Swedish Grace
Benställningen av svärtad ek, snidad dekor av atlanter, kakelskiva med geometrisk dekor i svart och gult, signerad EB, märkt med metallbricka R 36166 C 24986. 84 x 35 cm, höjd 60 cm.
Direktör Fredrik Anderzon, direktör för Nässjö bryggeri 1936-1964. Han lät rita ett modernistiskt sommarhus år 1936. Dessa möbler var del av inredningen
Denna modell är nära besläktad med Hjorths modell "Caesar" som bl.a ställdes ut på Världsutställningen i Barcelona 1929. Det tycks som att de möbler som utförts direkt på beställning för kund, specialbeställningar, inte namngivits på samma vis som de som producerats direkt för utställningar etc, så kallade lagervaror.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer