391
1378683

Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

taklampa, Kosta glasbruk, modellen visad på Stockholmsutställningen 1930.

Stomme i mässing, med dekor i relief, skärm i slipat glas, höjd 80 cm, diameter 50 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt från Stockholmsutställningen 1930.

Bilder från Stockholmsutställningen 1930 samt bordslampan avbildad i Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1931.