396
1377400

Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Greta Magnusson Grossman
(Sverige, 1906-1999)

sideboard, Firma Studio, Stockholm ca 1935.

Fanerat med zebrano, rundade hörn med inredning av utfällbara hyllor, mittdel med inredning av hyllplan och bestickslådor. Längd 200 cm, djup 45 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och fanermistor.

Proveniens

Beställdes till dåvarande borgmästaren i Umeå. Därefter i arv.

Red. Evan Snyderman, Karin Åberg Waern, "Greta Magnusson Grossman -A Car and Some Shorts, one architect's journey from Sweden to Southern Californa", Arkitekturmuseet, Stockholm 2010. Jämför bild från år 1935 "Interior, Living area. Location unknown. Photograph by Hugo Edlund

Formgivare

Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".

Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.

Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.

Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.