407
1389480

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 700 - 133 000 EUR
92 600 - 139 000 USD
Klubbat pris
2 950 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank

skåp, "Plan de Paris à vol d'oiseau", Firma Svenskt Tenn, sannolikt ca 1937-43.

Ek, gångjärn av mässing, skåpet tapetserat med kartografen George Peltiers Pariskarta, inredning med lösa hyllplan. Höjd 150 cm, bredd 106,5 cm (110 cm inklusive gångjärn), djup 38,5 cm.
Ritning till skåpet av Josef Frank finns i Svenskt Tenns arkiv, utan angivet modellnummer och med anteckning i produktionsliggaren: 1937, 1942, 1943.
Detta skåp har något större proportioner än det snarlika skåp sålt på Bukowskis auktion nr 636, november 2021, det är något bredare vilket gör att Eiffeltornet och Triumfbågen avbildas på detta skåps framsida. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Proveniens

Skåpet inköptes på en gårdsauktion i Finnerödja i slutet av 1970-talet och har sedan dess varit i samma familjs ägo.

Josef Frank började redan under sina år i Wien under tidigt 1930-tal vid firman Haus & Garten med att tapetsera skåp med olika material, vid den tiden textilier.
I Sverige ritade Frank år 1937 det första skåpet tapetserat med florala planscher ur Palmstruchs flora, senare Lindmans flora. Han kom att göra flera olika varianter med textil, läder och som här de mest ovanliga, tapetserade med kartor. I Nationalmusei utställningskatalog ”Josef Frank 20 år i Svenskt Tenn” från år 1952 finns ett snarlikt, skåp 2132, tapetserat med karta över London. Denna version där skåpet dels är tapetserat med en Pariskarta och dels är utformat med inramade fält, är mycket ovanlig. Enligt Svenskt Tenns arkiv tror man att endast ett fåtal skåp av denna version med Parismotiv har tillverkats. Detta exemplar är något bredare än det skåp som såldes på Bukowskis auktion november 2021. Detta innebär att Eiffeltornet och Triumfbågen finns på skåpets framsida.

Om Pariskartan:
Den franske kartografen Georges Peltier ritade denna mycket detaljerade karta över Paris som staden såg ut år 1920.
Under tjugo år arbetade Peltier med kartan, det skall ha tagit honom 30.000 arbetstimmar av forskningsarbete och utförande. Varje liten gata finns avbildad och Paris-vänner hittar de kända platserna som Eiffeltornet, Bastiljen och tågstationerna. Nio olika utgåvor publicerades mellan år 1920 och 1985

Formgivare