415
1392959

Margareta Köhler

(Sverige, 1901-1974)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Margareta Köhler
(Sverige, 1901-1974)

fåtölj, modell "Nr 1", Futurum, Stockholm 1930-tal.

Klädd i grön sammet, ben i alm, höjd 86 cm, sitthöjd 39 cm.

Smärre slitage. Sannolikt omklädd.

Sigrid Eklund Nyström, Möbelarkitekt på 1930-talet : om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig. (Nordiska Museets Förlag), sid. 191-192.
Björk, Christian & Ericson, Eric (red.), Swedish modern, Orosdi-Back, Stockholm, 2018, Sid. 446.

Formgivare

Margaretha Köhler (1901-1974) var formgivare av möbler och belysningsarmaturer. Tillsammans med konstnären Marie-Louise Idestam-Blomberg startade hon firman Futurum i Stockholm under 1930-talet. Futurum öppnade butik på Norrmälarstrand där parets funktionalistiska inredningar visades. Köhler blev känd för sina strama möbler medan Idestam-Blomberg formgav uttrycksfulla textilier och inredningsföremål. Futurum var en av 1930-talets mest framgångsrika inredningsfirmor som förmedlade moderna inredningar åt tidens avantgarde.